Z czego wynika popularność styropianu jako materiału izolacyjnego?
Od wielu lat jednym z najczęściej wybieranych materiałów izolacyjnych jest styropian. Jego popularność wynika z właściwości, które umożliwiają wykonywanie z niego skutecznych termoizolacji budynków.
Czym tak naprawdę jest styropian?
Styropian to charakterystyczne, porowate tworzywo, które otrzymuje się przez spienienie litych granulek polistyrenu zawierających rozpuszczony porofor. Specyficzną spienioną strukturę otrzymuje się w wyniku podgrzania granulek przy użyciu pary wodnej. Następnie wtłacza się spienione granulki do odpowiedniej formy. Tą metodą powstają bloki styropianowe.
Styropian może mieć różną gęstość, która jest uzależniona od stopnia jego spienienia. Im mniejszą ma gęstość, tym łatwiej ulega zgnieceniu. Im jest gęstszy, tym trudniej jest go uszkodzić, dzięki czemu można go wykorzystywać do ocieplania różnych elementów konstrukcyjnych, które są narażone na duże obciążenia.
Jakie właściwości ma styropian?
Styropian ma wiele cennych właściwości, dzięki którym jest świetnym materiałem izolacyjnym. Jego współczynnik przewodzenia ciepła mieści się w przedziale 0,031 – 0,042 (W/m2K). Jest to więc rewelacyjny izolator cieplny. Różnica temperatury między jego warstwą zewnętrzną a wewnętrzną może dochodzić nawet do kilkudziesięciu stopni! Jego zaletą jest też niewielka waga, dzięki której ocieplenia styropianowe nie obciążają zanadto konstrukcji budynków. Styropian odznacza się dużą trwałością, nawet po wielu latach nie traci swoich pierwotnych właściwości. Wykazuje odporność na zmienne warunki pogodowe, rozwój grzybów czy alg.
Wielkim atutem tego materiału jest łatwość obróbki. Można go bez trudu pociąć na odpowiednie elementy i przetransportować w wybrane miejsca. Montaż płyt styropianowych także nie nastręcza większych problemów, gdyż montuje się go za pomocą specjalnego kleju albo wkrętów. Jego wielką zaletą jest też niska cena. To jeden z najtańszych materiałów izolacyjnych dostępnych na rynku!