Czy fotowoltaika na dachu to dobre rozwiązanie w polskim klimacie?
Koncepcja przetwarzania światła słonecznego w energię elektryczną jest niezwykle kusząca. Technologia ogniw fotowoltaicznych opracowana po raz pierwszy w pierwszej połowie XX wieku pozwala na wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego. Panele fotowoltaiczne dają nam możliwość korzystania z odnawialnego źródła energii, jakim jest docierające codziennie na powierzchnię naszej planety światło słoneczne. Wytworzona w ten sposób energia nazywana jest zieloną energią, gdyż proces jej produkcji nie odbywa się kosztem naszego ekosystemu. Korzystając z takich paneli, nie zanieczyszczamy powietrza atmosferycznego, nie przyczyniamy się do ocieplania klimatu ani do wyczerpywania zasobów naturalnych naszej planety.
Decydując się na ich montaż na dachu swojego domu, nie tylko wpisujemy się w nurt działań proekologicznych, ale możemy także zaoszczędzić sporo pieniędzy. Klimat w naszym kraju jest jednak kapryśny. Lata są raczej krótkie, wiosny często pochmurne i deszczowe, a jesienne szarugi i ciemne zimowe miesiące zdają się ciągnąć w nieskończoność. Czy w takich warunkach pogodowych montaż paneli fotowoltaicznych na dachu to faktycznie dobre rozwiązanie?
Od czego zależy efektywność wytwarzania energii elektrycznej przez instalację fotowoltaiczną?
Wytwarzanie energii elektrycznej w ogniwach fotowoltaicznych jest uzależnione przede wszystkim od intensywności promieniowania słonecznego, dlatego wiele osób zastanawia się nad opłacalnością takiej inwestycji w naszym klimacie. W Polsce przez wiele miesięcy nasłonecznienie jest znikome, ze względu na duże zachmurzenie oraz krótkie dni.
Moc instalacji fotowoltaicznej zależy od jej całkowitej powierzchni, wydajności zakładanych paneli, kąta ich nachylenia, strony świata, w którą są skierowane oraz od ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Inwestycja będzie najbardziej opłacalna i najszybciej się zwróci, jeżeli nasze domowe zużycie energii elektrycznej jest spore, a instalacja fotowoltaiczna, którą chcemy zamontować, będzie mało skomplikowana. Dużym atutem jest również możliwość zamontowania ich na niezacienionych połaciach dachu skierowanych na południe, południowy wschód lub południowy zachód.
Czy fotowoltaika w Polsce się opłaca?
Nawet podczas ciemnych miesięcy i w nocy nasza instalacja może przynieść nam oszczędności, gdyż licznik wchodzący w jej skład działa dwukierunkowo, czyli nalicza energię, którą pobieramy z sieci energetycznej oraz tę, którą produkują panele zamontowane na dachu naszego domu. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania nadwyżki energii, które wyprodukują nasze panele w czasie słonecznych dni, trafią do wspólnej sieci, a my będziemy je mogli sobie odebrać wtedy, gdy na ich powierzchnię dociera ograniczona ilość promieniowania słonecznego (np. zimą albo w nocy).
Aby instalacja była opłacalna, warto na etapie jej planowania zlecić wyliczenie optymalnej mocy odpowiadającej potrzebom naszej rodziny fachowcom. Dzięki temu zyskamy pewność, że nie zdecydujemy się na montaż instalacji przekraczającej nasze zapotrzebowanie. Należy pamiętać, że niewykorzystane nadwyżki wyprodukowanej przez panele energii będą za darmo przekazane do sieci energetycznej. Instalacja powinna być na tyle duża, aby oddawała do sieci nie więcej energii, niż jesteśmy w stanie wykorzystać. Co prawda nie zarobimy na energii oddawanej do sieci, ale będziemy mogli dzięki niej znacząco obniżyć rachunki za prąd, korzystając ze sposobu rozliczania opartego na bilansie między energią czerpaną z sieci a tą, którą do niej przekazujemy.